جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا

غذاهاي مرسوم در فصل زمستان:

   

  -پتي Pahty: چغندر قرمز را با گشنيز در پياز داغ و سير سرخ كرده با ادويه و فلفل و لوبيا پلويي مي پخته اند. غذايي بسيار خشمزه و سالم

  - گرده ي هكالي: فصل زمستان در منطقه تنگك و حومه شهر بوشهر  از باران قارچ يا هكال رشد مي كرد و زنان و كودكان راهي باغ ها و دشت ها مي شدند و قارچ ها را جمع آوري كرده و به خانه مي بردند و با پياز خورد كرده ادويه نمك و فلفل مي زدند و پس از آن خمير كرده و چونه خميري را اندازه يك بشقاب پهن كرده و قارچ و پياز را در يك طرف خمير پهن شده  گذاشته و و لاي ديگر را برمي گرداندند و در تنور داغ مي گذاشتند. ناني بسيار خشمزه و پرطرفدار.

  - ماهي تنوري: ماهي خارو  را تميز كرده و شكمش را پر از گشنيز و سير و ادويه و فلفل كرده و با نخ و سوزن شكم ماهي را مي دوختند و در آب تمر مي غلطاندند. و در تنور داغ مي گذاشتند . ماهي با حرارت متوسط آتش برشته مي شد و پس از آن آماده خوردن مي شد.

  - توله: گياه پنيرك در گويش محلي توله گفته مي شد و همچون اسفناج داراي خاصيت زيادي بود يكي از غذاهاي محلي بسيار پرطرفدار است . در فصل زمستان كه زمين زارهاي اطراف پر از گياهان دارويي و خودرو مي شده اين گياه به وفور يافت مي شود.

  شناخت گياه پنيرك به عنوان يك سبزي مغزي به زمان هاي دور برمي گردد. در واقع اين گياه يك گياه باستاني است  و طبق شواهد موجود توسط افراد محلي ، خمره هايي پر از دانه هاي اين گياه در كنار اجساد مرگان دفن گرديده و اجساد گوري ها يا گبرها در پشت هاي امامزاده در شرق تنگك اول توسط افراد محلي (خانواده من ) در سال هاي 30 و 40 ديده شده است.

  توله را مثل اسفناج خورد كرده و با سير سبز مخلوط نموده و در آب و نمك مي پخته اند و مصرف مي كرده اند. در حال حاضر هنوز هم خانواده هايي هستند كه در فصل زمستان اين گياه باستاني را مصرف كرده و رونق بخش سفره هاي شان مي شود.

   


  این مطلب تا کنون 34 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ چهار شنبه 16 دي 1394
  منبع
  برچسب ها : كرده ,گياه ,محلي ,ماهي ,زمستان ,فلفل ,توسط افراد ,افراد محلي ,گياه باستاني ,گياه پنيرك ,خورد كرده ,
  غذاهاي مرسوم در فصل زمستان:

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 8 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر